Ako spoznáme, že prichádza Veľká noc?

Rodina:Veľkonočné tradície

Adriana Peťková 10.04.201415714

Ako spoznáme, že prichádza Veľká noc?

Zvyky a tradície sa prejavujú najmä v období, kedy si ich pripomíname všetci spolu. A ešte k tomu, ak je to obdobie známe na celom svete. Poznáme dva také veľké sviatky v roku a keďže Vianoce sme tu mali pred pár mesiacmi, zimu opäť vystriedala jar a s ňou Veľká noc. Neklope však za dverami, zatiaľ sa k nim len blíži, a preto máte stále dostatok času na to, aby ste si rozmysleli, kde ju strávite a čo si k tomu všetko ešte potrebujete zariadiť.

 

Je sviatok, dni voľna a deti majú prázdniny. Všetko sa prebúdza a zelenie, pokiaľ tomu tak nebolo už predtým, ako napríklad aj tento rok. Poznávacím znakom je aj voda. Veľa vody. Chlapci s plnými taškami sladkých dobrôt a možno aj plnšími peňaženkami a dievčatá utekajúce pred studenou nádielkou.

Ľudia si obliekajú kroje

V starších slovenských filmoch z dedinského prostredia by sme mohli vidieť, že majú všetci oblečené kroje a na viacerých miestach sa to našťastie zachovalo tradične dodnes. A nie len to. „Kroj je aj najvýstižnejší dar, akým môžeme reprezentovať našu krajinu,“ hovoria manželia Grácovci zo spoločnosti Natural Style. Dodávajú tiež, že „výroba krojov v minulosti zväčša nebola vyrábaná na mieru, skôr sa využívala celá šírka tkaniny bez odpadu, pretože všetky tkaniny boli ručne tkané. V dnešnej dobe sa však všetko vyrába na mieru.“

Bahniatka aj Zlatý dážd

Aj výzdoba je pestrejšia, ako vo všedné dni a každá krajina má svoje špecifické zvyky. Potvrdzuje to aj Zuzana Almáši Koreňová: „Na Slovensku sú to stále veľkonočné kraslice zdobené rôznymi tradičnými technikami. Samozrejme, nesmú chýbať vetvičky Zlatého dažďa a bahniatok vo váze. A na veľkonočnom stole rozvoniavajú rôzne veľkonočné dobroty.“

Prútené dekorácie

Kraslice, či spomínané a nie len deťmi obľúbené čokoládové vajíčka sú starostlivo uložené v prútených košíkoch. Tie môžu byť rôznych tvarov a veľkostí. „Vyrábame aj dekoračné predmety, všetko, čo upletieme,“ hovorí nezisková organizácia Vrbovnica. „ V ponuke máme napríklad aj taštičky, hniezda, či slniečka. Záleží podľa obdobia. Vyrábame aj veci na narodeniny, na Valentína, či dušičky a teraz aktuálne takisto veľkonočné predmety. Naaranžované koše obsahujú aj umelý aranžmán, teda si zákazník môže vybrať , čo bude kôš obsahovať.“

Fujara vyhráva

Slovenský tradičný hudobný nástroj zaznieva často aj v tomto období. A že to spája hudbu a takisto vieru, príznačnú pre Veľkú noc, potvrdzuje Pavel Smutný, ktorý už fujaru vyrába niekoľko rokov: „Život je dar. Apoštol Pavol hovorí, že čo si ceníte, robte v mene pánovom. Fujara skrášľuje svet a preto robme tak, aby sme boli hodní toho daru.“

 

 

 

 

 

 

 

Tradičná Veľká noc na Slovensku s krojmi aj oblievačkou by mala vyzerať asi takto:

 

Komentáre Disqus.
(5/5) 1 referencií
Grác

(0/5) 0 referencií
SueArt

(0/5) 0 referencií
Vrbovnica, n.o.

Činnosť našej neziskovej organizácie je zameraná na pestovanie a spracovanie niekoľkých druhov…

(0/5) 0 referencií
Pavel Smutný

Výrobca fujary, ktorej sa už venuje dlhý čas a je to pre neho takisto záľuba.

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím